98.6k views
3 votes
As an athlete exercises, sweat is produced and evaporated to help maintain a proper body temperature. On average, an athlete loses approximately 307 g of sweat during an hour of exercise. How much energy is needed to evaporate the sweat that is produced? The heat of vaporization for water is 2257J/g. energy required:

User Hellslam
by
6.5k points

1 Answer

5 votes

Answer: For the given amount of sweat lost, the amount of energy required will be 692,899 Joules.

Step-by-step explanation:

We are given:

Heat of vaporization for water = 2257 J/g

Amount of sweat lost = 307 grams

Applying unitary method:

For 1 g of sweat lost, the energy required is 2257 Joules

So, for 307 grams of sweat lost, the energy required will be =
(2257J)/(1g)* 307g=692,899J

Hence, for the given amount of sweat lost, the amount of energy required will be 692,899 Joules.

User Yunjin
by
6.2k points