207k views
16 votes
A 5-pound bag of cat food costs $11.25.What is the unit price of the cat food indollars per pound?

User Joe Hanink
by
7.4k points

2 Answers

7 votes

Answer:

The cat food costs 2.25 dollars per pound

Explanation:

First let's write this like an equation. Let's add a variable instead of pounds and you can name that anything you like. I prefer to use X. And since we have 5 pounds of cat food, we put 5x.

X = 1 Pound of cat food

11.25$ = 5x

Now we want X alone, so we divide both sides by 5

11.25$/5 = 5x/5

Now if we divide we get

2.25$ = X

And if we turn x back into pounds of cat food, we get that, for 2 dollars and 25 cents we have 1 bag of cat food

2.25$ = 1 Pound of cat food

User Marcel Batista
by
8.3k points
4 votes

Answer:

2.25 dollars per pound

Explanation:

Take the cost and divide by the number of pounds

11.25 dollars / 5 pounds

2.25 dollars per pound

User Sam Segers
by
7.7k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories