190k views
1 vote
If a farsighted person has a near point that is 0.600 mm from the eye, what is the focal length f2f2f_2 of the contact lenses that the person would need to be able to read a book held at 0.350 mm from the person's eyes?

1 Answer

5 votes

Answer:

0.22mm

Step-by-step explanation:

A far sighted person is a person suffering from long sightedness i.e such individual can only see far distant object clearly but not near distant object. The defect is corrected using convex lens.

Since convex lens is used, the focal (f) length of the lens is positive and the image distance (v) is also positive.

Using the lens formula,

1/f = 1/u + 1/v

Where u is the object distance = 0.35mm

v = 0.6mm

1/f = 1/0.35+1/0.6

1/f = 2.86 + 1.67

1/f = 4.53

f = 1/4.53

f = 0.22mm

The focal length of the contact lenses will be 0.22mm

User Mark Vanzuela
by
7.6k points