122k views
0 votes
A man sells a type of nut for $7 per pound and a different one for $4.20 per pound, how much of each type should be used to make 24 pound mixture that sells for $5.37

User Bilge
by
8.1k points

2 Answers

4 votes

Answer:

type of nut = 10.

Different type of nut = 14.

Explanation:

1 pound = $5.37

24 pound = 5.37 * 24

= $128.88.

Let X be the type of nut and Y be the different one.

Value of the nuts in dollars,

i. 7X + 4.2Y = 128.88

Weight of the nuts in pounds,

ii. X + Y = 24

Rearranging ii,

X = 24 - Y inputting into i,

7(24 - Y) + 4.2Y = 128.88

168 - 7Y + 4.2Y = 128.88

2.8Y = 39.12

Y = 14

Inputting the value of Y into ii,

X = 24 - 14

= 10

User Quan
by
8.1k points
6 votes

Answer:

a type nut is 10 pounds

a different one is 14 pounds

Explanation:

let a type of the nut be represented by t

Let a different one be represented by d

a type of nut cost $7 per pound

a different one cost $4.20 per pound

The cost of the mixture for 24 pounds = 5.37 * 24

= $128.88

t + d = 24 ........(1)

7t + 4.2d = 128.88 ..........(2)

From equation (1), t = 24 - d

Put t = 24 - d in equation 2

7(24 - d) + 4.2d = 128.88

168 - 7d + 4.2d = 128.88

168 - 2.8d = 128.88

-2.8d = 128.88 - 168

-2.8d = -39.12

d = -39.12 / -2.8

d= 13.97

d = 14 pounds

t = 24 - d

t = 24 - 14

t = 10 pounds

A type nut is 10 pounds. A different one is 14 pounds

User Alexander Ushakov
by
8.8k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories