Answer:1.)49%
2.)5.3%
3)4.9%
4)46.1%
5)the events are independent of each other but not mutually exclusive.
6)4.9%
Explanation:
From the data given
Event that a player in Npfl plays in his 30s is T
Event that a player plays in offense position is F
Drawing a set diagram
P(T) =10.2%
P(F)=48.6%
P(TnF)=4.9%
1.probability of T only or F only=10.2-4.9+48.6-4.9=49%
2.prob(Tonly)=prob(T)-Prob(PnT)
=10.2-4.9=5.3%
3.prob(TnF)=4.9%
4.Pr(TUF)'=100-{pr(Tonly)+Pr(Fonly)+P(TnF)}
100-(10.2-4.9+48.6-4.9+4.9)
100-(5.3+43.7+4.9)
=46 .1%
D.the two events are independent of each other i.e the occurrence of being in 30s and being an offensive players can happen simultaneously.
For thatsame reason ,they are NoT mutually exclusive.
E) prob (playing in 30s and being offensive) is p(TnF)=4.9%