menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Jack is falling down the hill at a speed of 12 m/s. If Jack has a mass of 45 kg, what is his kinetic energy?
asked
May 20, 2021
189k
views
3
votes
Jack is falling down the hill at a speed of 12 m/s. If Jack has a mass of 45 kg, what is his kinetic energy?
Physics
middle-school
Twiek
asked
by
Twiek
7.4k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
5
votes
The answer is 3, 240J
KE=1/2 m v^2
KE= 1/2(45kg)(12m/s)^2
KE=1/2*45*144
KE= 3, 240 Joules
Mudphone
answered
May 27, 2021
by
Mudphone
8.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
7.9m
questions
10.6m
answers
Other Questions
Physical properties of minerals graphic organizer
A snowball is launched horizontally from the top of a building at v = 16.9 m/s. If it lands d = 44 meters from the bottom, how high (in m) was the building?
How many light sources do you know Pls list them
What is the minimum resistance which can be made using five resistors each of 1/5
A 75-kg refrigerator is located on the 70th floor of a skyscraper (300meters a over the ground) What is the potential energy of the refrigerator? #PLEASE HELP
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org