228k views
3 votes
You work delivering food for a local farmer. You sell eggs from the farm at a price of 3 for $2.00, 6 for $3.50, 12 for $6.00, and 24 for $13.00. What is the unit cost per egg for the worst deal?

A.
$0.50
B.
$0.67
C.
$1.50
D.
$1.85

1 Answer

1 vote

A.

$0.50

Explanation:

For $2, there are 3 eggs. that means .67$ for a single egg

For 6 eggs it costs $3.5

This costs out to be marginally more than .5$

While 12 eggs are for .5$

This is the least of the option available.

Hence, it is the worst deal available for the seller.

User Poloniki
by
8.6k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.