166k views
4 votes
3.5 Pounds of cheese cost $12 determine the cost per pound

User DrYak
by
5.4k points

2 Answers

3 votes

Answer:

A:

B:

C:

D:

Solution

Teachers with a valid work email address can click here to register or sign in for free access to Formatted Solution.

Problem 2

Find , , and if .

Solution

Teachers with a valid work email address can click here to register or sign in for free access to Formatted Solution.

Problem 3

Han found a way to compute complicated expressions more easily. Since , he looks for pairings of 2s and 5s that he knows equal 10. For example, Use Han's technique to compute the following:

Solution

Teachers with a valid work email address can click here to register or sign in for free access to Formatted Solution.

Problem 4

The cost of cheese at three stores is a function of the weight of the cheese. The cheese is not prepackaged, so a customer can buy any amount of cheese.

Store A sells the cheese for dollars per pound.

Store B sells the same cheese for dollars per pound and a customer has a coupon for $5 off the total purchase at that store.

Store C is an online store, selling the same cheese at dollar per pound, but with a $10 delivery fee.

This graph shows the price functions for stores A, B, and C.

Coordinate plane, horizontal, weight of cheese in pounds, 0 to 12 by 2, vertical, cost in dollars,

Match Stores A, B, and C with Graphs , , and .

How much does each store charge for the cheese per pound?

How many pounds of cheese does the coupon for Store B pay for?

Which store has the lowest price for a half a pound of cheese?

If a customer wants to buy 5 pounds of cheese for a party, which store has the lowest price?

How many pounds would a customer need to order to make Store C a good option?

Explanation:

User Sunil Bojanapally
by
5.4k points
3 votes

Answer:

$3.42

Explanation:

$12 in all

3.5 lbs

$12 divided by 3.5 = $3.42

$3.42 per pound.

User Annapoorni D
by
5.8k points