11.7k views
5 votes
Angie's family goes to the movies and got popcorn and drinks to enjoy during the show. The family got 5 drinks and 3 tubes of popcorn to share. They spent $32.50 on concessions. JASON FAMILY GOT 4 DRINKS AND 6 TUBES OF POPCORN TO SHARE. THEY SPENT $44.00. HOW MUCH DID EACH POPCORN COST AND HOW MUCH WHERE DRINKS?

User Rashma
by
5.6k points

1 Answer

5 votes

Answer:

Cost of each popcorn = $3.50

Cost of drinks = $31.50

Explanation:

Let each drink's cost be represented by $d

Let each popcorn's cost be represented by $p

5 drinks = 5*d = $5d; 3 tubes of popcorn = 3*p = $3p

4 drinks = 4*d = $4d; 6 tubes of popcorn = 6*p = $6p

// Setting up the system of equations

5d + 3p = 32.50 ...(1)

4d + 6p = 44.00 ...(2)

Multiply equation 1 by 2

10d + 6p = 65.00 ...(3)

4d + 6p = 44.00 ...(2)

Subtract equation 2 from equation 3

10d - 4d + 6p - 6p = 65.00 - 44.00

6d = 21.00

Divide both sides by 6


(6d)/(6)-(21.00)/(6)\\ \\d = $3.50

Substitute d = 3.5 in equation 2

4*3.50 + 6p = 44.00

14.00 + 6p = 44.00

6p = 44.00 - 14.00

6p = 30.00

Divide both sides by 6


(6p)/(6) = (30.00)/(6)\\ \\p = 5.00

So, each popcorn costs $5.00

For the drinks. Angie's family got 5 drinks and Jason's family got 4 drinks. So, a total of 9 drinks.

Cost of drinks = $3.50 * 9 = $31.50

User Jeredriq Demas
by
5.6k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.