203k views
3 votes
Express $15 for 10 gallons as unit rate?

User Rob Earlam
by
5.6k points

1 Answer

4 votes

Answer:

$1.5 per gallon

Explanation:

Unit rate is rate per gallon

$15/10gallons = $1.5 per gallon

User Mwspencer
by
5.6k points