203k views
3 votes
Express $15 for 10 gallons as unit rate?

User Rob Earlam
by
8.6k points

1 Answer

4 votes

Answer:

$1.5 per gallon

Explanation:

Unit rate is rate per gallon

$15/10gallons = $1.5 per gallon

User Mwspencer
by
8.4k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories