117k views
13 votes
7. A cylindrical tank can hold 2279.64 cubic feet of water. The radius of the tank is 11 feet. What is the height of the tank?

User Tanvi
by
6.9k points

1 Answer

3 votes

Answer:

r = 8.12

Explanation:

The volume for a cylinder is V=πr^2h therefore,

v = 2279.64

h = 11ft

r = ?

2279.64 = πr^2 * 11


(2279.64)/(11)= {\pi r^2} \\

207.24 = πr^2


(207.24)/(\pi) =r^2\\\\66 = r^2\\\\√(66) = r\\\\\\8.12 = r

User Daniel Robertson
by
8.0k points