Answer:
Concentration of glyceraldehyde-3-phosphate is 0.0886mM
Step-by-step explanation:
Get K from the expression exp(ΔG/-RT) = K
Where
ΔG = Gibbs free energy = 7.53 kJ/ mol = 7.53 * 10^3 J/mol
T = 250C = 273 +25 = 298 K
R = 8.3145 J(mol.K)
K = exp(7530/(-298*8.3145)
K = 4.79*10^-2
NB: K = (conc of products)/(conc of reactants)
From the question
dihydroxyacetone phosphate is the reactant while glyceraldehyde-3-phosphate is the product
4.70*10^-2 = (conc. Of products/1.85mM)
Conc of products = (4.70*10^-2)*1.85
Conc. Of products = 0.0886mM