108k views
4 votes
Joe and Lisa each improved The yards by planting grass sod and shrubs they bought their supplies from the same store Joe spend $80 on 5 foot two of grass sod and five shelves Lisa spent $94 and 7 foot two on grass sod and five Chevy what is the cost of 1 foot to a grass side and cost of one shrub

User Pardahlman
by
5.6k points

1 Answer

0 votes

Answer:

The cost of
1 ft^2 of grass sod is $7

The cost of one piece of shrub is $9

Explanation:

Let
G represent
1 ft^2 of grass sod and
S represents one piece of shrub

Joe spent $
$80 on
5 ft^2 of grass sod and
5 pieces of shrubs (shelves)


5G + 5S=80
eq. 1

Lisa spent $
94 on
7 ft^2 of grass sod and
5 pieces of shrubs (Chevy)


7G + 5S=94
eq. 2

from
eq. 1


5G=80 - 5S


G=(80-5S)/(5)
eq. 3

Now put the
eq. 3 into
eq. 2


7G + 5S=94


7((80-5S)/(5)) + 5S=94


(560-35S)/(5) + 5S=94


(560-35S + 5(5S))/(5) =94


{560-35S + 25S =94*5


560-10S =470


560-470 =10S


90 =10S


S= 90/10 = 9

The cost of one piece of shrub is $9

Now put the value of
S into
eq. 3 to get value of
G


G=(80-5S)/(5)


G=(80-5(9))/(5)


G=(80-45)/(5)


G=(35)/(5)


G=7

The cost of
1 ft^2 of grass sod is $7

User Mitul Sheth
by
5.5k points