157k views
22 votes
Find the unit price. 14 ounces of canned corn for $1.96​

1 Answer

7 votes

The unit price of canned corn is $0.14

14 ounces = $1.96

1 ounce = 1.96 / 14

= 0.14

User Joesan
by
6.2k points