130k views
4 votes
A store sells grass seed in small bags and large bags. The small bags have 7 pounds of seed for $27.93 and the large bags have 20 pounds of seed for $66.98. Which type of bag is the better buy? Explain your reasoning.

1 Answer

13 votes

Answer:

The 20 pound bag is a better by for only $66.98

Explanation:

The large bag is better because the small bag is $27.93 for 7 pounds 7x3=21,so 3x27.93=83.79 is $16.81 more than the cost for the large bag

hope this makes sense;)

User Dslack
by
8.2k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories