Answer:

Step-by-step explanation:
given,
s = 400- 16 t²
we know,
Velocity of an object is defined as the change in displacement per unit change in time.
velocity an also be return as




Hence, instantaneous velocity function given by

To calculate instantaneous velocity, you need to insert value of time.
ex, instantaneous velocity at t = 4 s
v = -32 x 4 = -128 m/s.