71.3k views
4 votes
I’m stumped, can anyone please help me understand this

I’m stumped, can anyone please help me understand this-example-1

1 Answer

6 votes

Answer:

B. Store T sells apples at the lowest rate

Explanation:

Store R sells apples at $1.20 per pound.

Store S sells 4 pounds of apples at $5.00.

Store T sells 3 pounds of apples at $3.48.

To find the answer, you have to find the unit price for both Store S and Store T.

For Store S: 4 pounds = $5. Divide the cost by the pounds. This will give us $1.25 per pound.

For Store T: 3 pounds = $3.48. Same thing as Store S, divide the cost by the number of pounds. This will give us 1.16 per pound.

Now, we know the unit prices for each store. It's time to answer the question.

A. Store R sells apples at the lowest rate.

This is incorrect because the store that sells the apples at the lowest rate is Store T.

B. Store T sells the apples at the lowest rate.

This answer is correct, but I'll also take a look at the other two

C. Store S charges a lower rate for apples than Store T.

Again, this is incorrect because Store T sells apples at the lowest rate.

D. Store T charges the same rate for apples as Store R.

Nope, Store T sells the apples at a lower rate than Store R.

This means your answer will be B. Store T sells apples at the lowest rate.

I hope this helped you understand the question!

User Sai Kumar Reddy
by
5.3k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.