177k views
14 votes
Which is a better price: 5 for $1.00, 4 for 85¢, 2 for 25¢, or 6 for $1.10?

User Sagar M
by
8.6k points

1 Answer

13 votes

Answer:

2 for 25

Explanation:

all you have to do is divide money by the number of items.

User Wazz
by
8.2k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.