Answer: The mass of acetone that must be added is 4.101 grams
Step-by-step explanation:
The relative lowering of vapor pressure is directly proportional to the amount of dissolved solute.
The equation used to calculate relative lowering of vapor pressure follows:

where,
= relative lowering in vapor pressure = 1.556 kPa
i = Van't Hoff factor = 1 (for non electrolytes)
= mole fraction of solute = ?
= vapor pressure of pure water = 22.022 kPa
Putting values in above equation, we get:

As, the mole fraction of acetone is 0.0707. This means that 0.0707 moles are present in the solution
To calculate the number of moles, we use the equation:

Molar mass of acetone = 58 g/mol
Moles of acetone = 0.0707 moles
Putting values in above equation, we get:

Hence, the mass of acetone that must be added is 4.101 grams