Answer:
Under FIFO method:Cost of Goods sold $ 44,560, Ending inventory $ 3,840
Under LIFO method: Cost of Goods sold $ 45,520 Ending inventory $ 2,880
Under Weighted average: Cost of Goods sold $44,880 Ending inventory $ 3,520
Step-by-step explanation:
To solve this question, we need to make a summary of the opening inventory, purchases, sales and ending inventory
Units Value
$
Opening Inventory 200 3,600
Purchase 1 ( 800 Units * $ 20) 800 16,000
Purchase 1 ( 1,200 Units * $ 24) 1,200 28,800
Units available for sale 2,200 48,400
Units sold 2,040
Ending Inventory 160
Cost of goods sold under FIFO Method
Under FIFO method the opening inventory and the first purchases are considered
The cost of goods sold of 2,040 is made up of 200 units of opening inventory, 800 units of Purchase 1 and 1,040 units of Purchase 2.
(200 units * $ 18) + (800 units * $ 20) + (1,040 units * $ 24) =
$ 3,600 + $ 16,000 + $ 24,960 = $ 44,560
Ending inventory under FIFO Method
The ending inventory under FIFO Method is from the last purchases
160 units * $ 24 = $ 3,840
Cost of goods sold under LIFO Method
Under LIFO method the last purchases are considered first.
so the units sold of 2,040 units are considered as 1200 units from purchase 2, 800 units from purchase 1 and 40 units from opening inventory.
(1,200 Units * $ 24) + (800 units * $ 20) + (40 units * $ 18)
$ 28,800 + $ 16,000 + $ 720 = $ 45,520
Ending inventory under LIFO Method
160 units from opening inventory
160 * $ 18 = $ 2,880
Cost of goods sold under Weighted Average Method
The cost of the units available for sale are divided by the units to get a per unit weighted average cost.
$ 48,400 / 2200 units = $ 22 per unit.
The cost of goods sold is $ 22 * 2,040 units = $44,880
Ending inventory under Weighted Average Method
160 units * $ 22 per unit = $ 3,520