67.7k views
5 votes
An architect creates a scale model of a building with a scale of

5 cm =4 m. If the actual building is 32 m tall, how tall is the scale model?

User Novafluff
by
6.7k points

1 Answer

6 votes
40cm I believe?
5cm=4m
Multiply both sides by 8
40cm=32m
User Rpatel
by
7.2k points