Answer:
$0.9448 per unit
Step-by-step explanation:
Total cost of paper $15,000
Total cost of ink $4,700
Total cost of cardboard tubing c $2,400
Total cost of plastic $1,520
Total Cost $23,620
Material Cost per unit = Total Cost / Number of Unit
Material Cost per unit = $23,620 / 25,000 = $0.9448 per unit