Answer:
The cost of 8 mangoes is $7.84
Explanation:
Divide 6 by 6.12 to get the cost of one mango
6/6.12 = 0.98
Multiply 0.98 by 8 to get the cost of 8 mangoes
0.98 x 8 = 7.84
$8.16
First, we find the unit cost, or the cost of 1 mango.
$6.12/6 = $1.02
Each mango costs $1.02
8 mangoes cost 8 times the cost of 1 mango.
8 * $1.02 = $8.16
5.3m questions
6.9m answers