93.6k views
5 votes
At the supermarket 6 mangoes cost 6.12$ ehat is the cost of 8 mangoes​

2 Answers

5 votes

Answer:

The cost of 8 mangoes is $7.84

Explanation:

Divide 6 by 6.12 to get the cost of one mango

6/6.12 = 0.98

Multiply 0.98 by 8 to get the cost of 8 mangoes

0.98 x 8 = 7.84

User LukeP
by
5.7k points
6 votes

Answer:

$8.16

Explanation:

First, we find the unit cost, or the cost of 1 mango.

$6.12/6 = $1.02

Each mango costs $1.02

8 mangoes cost 8 times the cost of 1 mango.

8 * $1.02 = $8.16

User Vinit Kadkol
by
4.7k points