Answer:
P(X ≤ 45)=0.2643
Explanation:
We were given that the random variable X is normally distributed, with mean
μ=50 and standard deviation σ=8.
We want to compute the probability, P(X ≤ 45).
First, we need to calculate the z-score of X=45 using

We substitute these values to get:


We now read area that corresponds to -0.63 in the standard normal distribution table.
This gives us P(X ≤ 45)=0.2643