Answer:
The correct answer is option (B).
Step-by-step explanation:
According to the given scenario, the given data are as follows:
Selling price per unit = $15
Variable production cost = $5
Selling and administrative costs = $1.60
Fixed cost for 10,000 units = $5000
So, Fixed cost per unit = $5000 / 10,000 = $0.50
Hence, we can calculate the operating income by using following formula:
Operating income = Selling price - ( All cost )
= $15 - ( $5 + $1.60 + $.50 )
= $15 - $7.10
= $7.90
The operating income per unit is $7.90