53.2k views
2 votes
A car is driven 225 km west and then 98 km southwest (45°). What is the displacement of the car from the point of origin (magnitude and direction)?

User Tsachev
by
6.8k points

1 Answer

2 votes

Answer:

Step-by-step explanation:

Given

First car travels
225\ km west so its position vector is given by


\vec{r_1}=-225\hat{i}

then it travels in south-west direction for
98\ km


\vec{r_(21)}=98(-\cos (45)\hat{i}-\sin (45)\hat{j})

so position vector of
\vec{r_2} is


=\vec{r_(21)}+\vec{r_1}


=98(-\cos (45)\hat{i}-\sin (45)\hat{j})-225\hat{i}


=-(69.29+225)\hat{i}-69.29\hat{j}


=-294.29\hat{i}-69.29\hat{j}

Magnitude of displacement is given by


|\vec{r_2}|=√(294.29^2+69.29^2)


|\vec{r_2}|=302.34\ km

A car is driven 225 km west and then 98 km southwest (45°). What is the displacement-example-1
User Odisseas
by
6.9k points