199k views
0 votes
Joanna wants to buy a backpack that costs $37.98. The sales tax rate is 8.75%. Estimate the amount of sales tax that Joanna will pay.

User Sheray
by
6.7k points

1 Answer

3 votes

Answer:

The amount of sales tax Joanna will pay is $3.323

Explanation:

Given:

Cost of the backpack = $37.98

Sales tax = 8.75%

To Find:

Amount of sales tax that Joanna will pay = ?

Solution:

Sales tax imposed by the government on the goods that are sold or on the services that is provided. It is collected by the seller who sells the goods

Sales tax =
\frac{\text{sales tax percentage}}{100} * price

On Substituting the values

Sales tax =
(8.75)/(100) * 37.98

sales tax =
0.0875 * 37.98

sales tax = 3.323

User BonanzaDriver
by
6.9k points