Answer:2.944m
Explanation:The top of the metre stick is 2.07 m above the ground
the length of the metre stick is 1 metre the
bottom of the metre stick is 2.07 - 1 m above the ground
the bottom of the metre stick is 1.07 metres above the ground
Let U = initial velocity
Let S1= distance the acorn fell through the metre rule= 1m
Let S2=distance the acorn fell from the tree to the top of the metre rule
Let t= time acorn fell through the metre rule=0.196sec
Let g= 9.8 m/s^2
S1=Ut + 1/2gt^2
1=0.196×U + ½×9.8×0.196×0.196
1=0.196U +0.1882
1-0.1882=0.196U
0.196U=0.8118
U=4.142m/s.
Initial velocity of the acorn=0, velocity of acorn falling through=U=4.142m/s
V^2=U^2 +2g •S2
4.142^2= 0 + 2× 9.8×S2
17.14=19.6×S2
S2=0.874m
The height the acorn fell from=S2+ 2.07m
=2.07+0.874
=2.944m