190k views
1 vote
Alcohol consumption slows people's reaction times. In a controlled government test, it takes a certain driver t 1 = 0.27 s to hit the brakes in a crisis when unimpaired and t 2 = 1.09 s when drunk. If the car is initially traveling at v = 91 km/h , how much farther does the car travel before the brakes are applied when the person is drunk than it travels when the person is sober?

User Askielboe
by
6.5k points

1 Answer

3 votes

Answer:

20.7278 m

Step-by-step explanation:

Reaction time
t_1=0.27\ s

Distance traveled in the reaction time


s=vt\\\Rightarrow s=(91)/(3.6)* 0.27=6.825\ m

Reaction time
t_2=1.09\ s

Distance traveled in the reaction time


s=vt\\\Rightarrow s=(91)/(3.6)* 1.09

If at both times the deceleration is the same then the difference in distance is


(91)/(3.6)* 1.09-6.825=20.7278\ m

The distance traveled farther is 20.7278 m

User Frank Van Eykelen
by
7.0k points