84.7k views
14 votes
The cost price of 12 candles is equal to the sellering price of 15 candles. Find the loss percent.

User Ideamotor
by
6.7k points

1 Answer

8 votes

Answer: Let SP of 15 candles = Rs.100. CP of 12 candles = SP of 15 candles = Rs.100 CP of 15 candles = = Rs.125 Loss = CP – SP = 125 – 100 = 25 = 20% 10.

Step-by-step explanation: This was a simple answer also CP means sale price

User Froast
by
8.0k points