42.3k views
0 votes
HELP ASAP!!!! A grocery store has five different packages of bottled water. Which is the best deal available on bottled water at this grocery store?

BOTTLED WATER PRICES
6 pack for $3.00
12 pack for $4.50
24 pack for $7.00
36 pack for $12.00
48 pack for $16.00
A) 6 pack for $3.00
B) 12 pack for $4.50
C) 24 pack for $7.00
D) 36 pack for $12.00

User Ron Diel
by
4.3k points

2 Answers

2 votes

Answer:

24 pack for $7.00

Explanation:

$3.00/6= .50

$4.50/12= .375

$7.00/24= .292

$12.00/36= .333

User Diego Fortes
by
5.0k points
0 votes
24 pack for 7.00

Explanation: good at math
User NiBE
by
4.5k points