166k views
4 votes
I'm having a little bit of trouble figuring out the formula to solve this problem.

I'm having a little bit of trouble figuring out the formula to solve this problem-example-1
User Kindell
by
6.8k points

1 Answer

2 votes

Answer:Red price hast he least least cost per gram of apple.

Explanation:

1) considering Royal Gala, 75 gram apple cost $0.41

The cost per gram is 0.41/75 = $0.0055

2) considering Honey crisp, 93 gram apple cost $0.82

The cost per gram is 0.82/93 = $0.0088

3) considering Red Prince, 81 gram apple cost $0.36

The cost per gram is 0.36/81 = $0.0044

Since $0.0044 per gram is the lowest of the three, then the type of apple with the least cost per gram is Red prince.

User CalumMcCall
by
7.9k points