The total price of the mixture of the candies = $ 5.1 + $ 4.5 = $ 9.6
Explanation:
Cost of 1 pound of 1st type of candy = $ 1.7
Weight of 1st type of candy = 3 lbs
So the total cost 3 lbs of the 1st type of candy = 3 × $ 1.7 = $ 5.1
Cost of 1 pound of 2nd type of candy = 90 cents = $ 0.9
Weight of 2nd type of candy = 5 lbs
So the total cost 5 lbs of 2nd type of candy = 5 × $ 0.9 = $ 4.5
Since the grocer mixed the two types of candies,
The total price of the mixture of the candies = $ 5.1 + $ 4.5 = $ 9.6