207k views
1 vote
A certain brand of coffee comes in two sizes. An 11.3-ounce package costs $2.54. A 27.8 ounce costs $6.78. Find the unit price for each size. Then state which size is the better buy based on the unit price.

Round your answer to the nearest tenth.

User Yershalom
by
5.1k points

1 Answer

4 votes

Explanation:

for the 11.3 ounce one:

1 ounce is $0.2247787611=$0.22

for the 27.8 ounce one:

1 ounce is $0.2438848921=$0.24

the 11.3 ounce one is a better buy as 1 ounce of it cost lesser than the 1 ounce of 27.8 ounce package.

User Nadavfima
by
6.8k points