Answer:
$20
Step-by-step explanation:
The computation of the producer surplus is shown below:
Producer surplus = Market price - Actual amount to sell the goods or minimum price
where,
Market price = $135
Minimum price or actual amount to sell the goods = $115
So, the producer surplus is
= $135 - $115
= $20
And the other information which is given in the question is not relevant. Hence, ignored it