There is typo error in the total purchase. It should be $10.64 and not $0.64.
Answer:
16 pounds of bananas are bought.
Explanation:
Let the number of pounds of bananas bought be 'x'.
Given:
Cost of one pound of banana = $0.35
Cost of frozen pizza = $4.99
Total cost of the purchase = $10.64 (without tax)
Now, using unitary method, we first find the cost of 'x' bananas.
Cost of 1 banana = $0.35
Cost of 'x' bananas =
![0.35x](https://img.qammunity.org/2021/formulas/mathematics/high-school/hmyrypkgoy3mdt281rteaip44o2v0r5ryh.png)
Now, total cost of purchase is given as:
Total cost = Cost of 'x' bananas + Cost of frozen pizza
![10.64=0.35x+4.99\\\\10.64-4.99=0.35x\\\\5.65=0.35x\\\\x=(5.65)/(0.35)\\\\x\approx 16](https://img.qammunity.org/2021/formulas/mathematics/high-school/3hp4sf4rf0olww3ned6zyx8pj2an4fyt39.png)
Therefore, 16 pounds of bananas are bought.