163k views
5 votes
For a diffraction horn loudspeaker, sound emerges through a rectangular opening. The opening of a diffraction horn has a width of 0.12 m. If the speaker emits a continuous tone with a wavelength of 0.09 m, at what angle does the first minimum occur

User Fabians
by
7.0k points

1 Answer

4 votes

Answer:

48.6 ⁰

Explanation:

Data:

Conditions for the first minimum are as follows:

a sinΘ = λ ...(1)

where a = 0.12 m

λ = 0.09 m

From condition (1) sin Θ = λ/a

= 0.09/0.12

Θ = sin ⁻¹ (0.09/0.12)

= 48.6⁰ Ans

User Feragusper
by
6.0k points