78.3k views
0 votes
What frequency (in Hz) is received by a person watching an oncoming ambulance moving at 108 km/h and emitting a steady 900 Hz sound from its siren? The speed of sound on this day is 345 m/s.

User Jeff Ancel
by
6.8k points

1 Answer

3 votes

Answer:985.71 Hz

Step-by-step explanation:

Given

Speed of ambulance (source)
v_s=108\ kmph\approx 30\ m/s

Original Frequency of sound wave
f=900\ Hz

speed of sound waves
v=345\ m/s

According to Doppler apparent frequency will be different to original frequency when speed of source is moving w.r.t to observer.


f'=f((v+v_o)/(v-v_s))

where f'=apparent frequency

f=original frequency


v_o=observer speed


f'=900* ((345+0)/(345-30))


f'=900* ((345)/(315))


f'=985.71\ Hz

User Enriquetaso
by
7.2k points