Answer:
The factor that the volume of the diver\'s lungs will change upon arrival at the surface is V2/V1 = 3/1.
Step-by-step explanation:
The pressure at 68 ft below the surface will be 1 atm original pressure + 1 atm/34 ft x 68 ft = 2 atm = 3 atm
This way, when the diver reaches 34 ft. the pressure is 2 atm
Assuming a constant temperature, and dealing with Boyle's Law where
P1V1 = P2V2
The pressure goes from 3 atm (P1) to 1 atm (P2), the volume (V2) has to become 3x the volume that it was at 3 atm.
Than, (3 atm)* (V1) = (1 atm) * (V2)
V2/V1 = 3/1 will be the factor the volume of the diver\'s lungs change upon arrival at the surface