215k views
1 vote
In the frequency domain, you view a signal whose highest frequency is fH=4.3kHz, and lowest frequency is fL=300Hz. What is the signal’s frequency bandwidth?

User Fayaz
by
6.9k points

1 Answer

3 votes

Answer:


BW=\Delta f= f_H-f_L=4300Hz-300Hz=4000Hz=4kHz

Step-by-step explanation:

Bandwidth is the difference between the upper and lower frequencies in a continuous set of frequencies. The bandwidth may be determined by use of the following formula:


BW=f_H-f_L\\\\Where:\\\\f_H=Upper\hspace{3}cutoff\hspace{3}frequency=4.3kHz=4300Hz\\f_L=Lower\hspace{3}cutoff\hspace{3}frequency=300Hz

Hence the signal’s frequency bandwidth is:


BW=4300-300=4000Hz=4kHz

User Nikunj Dhimar
by
6.9k points