154k views
0 votes
Ginger Enterprises began the year with total assets of $500,000 and total liabilities of $250,000.

Using this information and the accounting equation, answer each of the following independent questions.

1. What was the amount of Ginger's owners' equity at the beginning of the year?
2.If Ginger's total assets increased by $100,000 and its total liabilities increased by $77,000 during the year, what was the amount of Ginger's owners' equity at the end of the year?
3.If Ginger's total liabilities increased by $33,000 and its owners' equity decreased by $58,000 during the year, what was the amount of its total assets at the end of the year?
4. If Ginger's total assets doubled to $1,000,000 and its owners' equity remained the same during the year, what was the amount of its total liabilities at the end of the year?

User Cecile
by
5.4k points

1 Answer

3 votes

Answer:

1. $250,000

2. $273,000

3. $455,000

4. $750,000

Step-by-step explanation:

We know that

Accounting equation is

Total assets = Total liabilities + Shareholder equity

1. The equity would be

= $500,000 - $250,000

= $250,000

2. The equity would be

Total assets = $500,000 + $100,000 = $600,000

Total liabilities = $250,000 + $77,000 = $327,000

So, the equity is

= $600,000 - $327,000

= $273,000

3. Total assets

Total liabilities = $250,000 + $33,000 = $263,000

Owner equity = $250,000 - $58,000

= $192,000

So, the total assets is

= $263,000 + $192,000

= $455,000

4. Total liabilities equal to

= $1,000,000 - $250,000

= $750,000

User Patrick Sawyer
by
5.4k points