Answer:
Direct labor cost will be equal to $236000
Step-by-step explanation:
We have given total manufacturing cost = $450000
Manufacturing overhead totaling is equal to $98000
And direct material totaling is equal to $116000
We have to find the direct labor cost
Direct labor cost is equal to
Direct labor cost = Total manufacturing cost - manufacturing overhead totaling - direct material totaling
= $450000 - $98000 - $116000 = $236000
So direct labor cost will be equal to $236000