18.5k views
0 votes
Premium Company makes cardboard boxes. During the most recent accounting period Premium paid $60,000 for raw materials, $48,000 for labor, and $52,000 for overhead costs that were incurred to make boxes. Premium Company started and completed 400,000 boxes. Premium desires to earn a gross margin that is equal to 40% of product cost. Based on this information the selling price per box is: a. $0.40 b. $0.56 c. $0.50 d. $0.70

1 Answer

6 votes

Answer:

The correct answer is B.

Step-by-step explanation:

Giving the following information:

Raw material= $60,000

Direct labor= $48,000

Overhead= $52,000

Premium Company started and completed 400,000 boxes.

First, we need to calculate the total manufacturing cost and unitary cost:

Total cost= Direct material + direct labor + overhead

Total cost= 60,000 + 48,000 + 52,000= 160,000

Unitary cost= 160,000/400,000= $0.4 per box

Now, we can calculate the selling price:

Selling price= Unitary cost*mark up= 0.4*1.40= $0.56

User Typically
by
8.7k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories