Answer:
(A) Spring constant will be 126.58 N/m
(B) Amplitude will be equal to 0.177 m
Step-by-step explanation:
We have given mass of the block m = 200 gram = 0.2 kg
Time period T = 0.250 sec
Total energy is given TE = 2 J
(A) For mass spring system time period is equal to

So


Now squaring both side

K = 126.58 N/m
So the spring constant of the spring will be 126.58 N/m
(B) Total energy is equal to
, here K is spring constant and A is amplitude
So


A = 0.177 m
So the amplitude of the wave will be equal to 0.177 m