Answer: The concentration of reactant after the given time is 0.0205 M
Step-by-step explanation:
Rate law expression for first order kinetics is given by the equation:
![k=(2.303)/(t)\log([A_o])/([A])](https://img.qammunity.org/2021/formulas/chemistry/college/bbi6c2ny1tf8wlzntta3i570f6pal714ld.png)
where,
k = rate constant =

t = time taken for decay process = 11.0 min = 660 s (Conversion factor: 1 min = 60 s)
= initial amount of the reactant = 0.400 M
[A] = amount left after decay process = ?
Putting values in above equation, we get:
![4.50* 10^(-3)s^(-1)=(2.303)/(660s)\log(0.400)/([A])](https://img.qammunity.org/2021/formulas/chemistry/college/aac0ip0zijf05sq3yw0vg0zip23vz7tbqz.png)
![[A]=0.0205M](https://img.qammunity.org/2021/formulas/chemistry/college/1i1xv33w5uhgjaptsk5oxxkpngrpmqszqf.png)
Hence, the concentration of reactant after the given time is 0.0205 M