199k views
2 votes
oakwood has a mass of 2.85 kilograms and a volume of 4100 cubic centimeters. determine the density of oak in grams per cubic centimeter.

1 Answer

2 votes

Answer:

The density of oak is 0.695 grams per cubic centimeter.

Explanation:

Given:

Oakwood has a mass of 2.85 kilograms and a volume of 4100 cubic centimeters.

Now, to find the density of oak in grams per cubic centimeter.

Mass (m) = 2.85 kilograms.

So, using conversion factor we convert into grams:


2.85* 1000=2850\ grams.

Volume (v) = 4100 cubic centimeters.

Now, to get the density by using formula:


Density=(mass)/(volume) \\Density=(m)/(v)


Density=(2850)/(4100)


Density=0.695\ grams\ per\ cubic\ centimeter.

Therefore, the density of oak is 0.695 in grams per cubic centimeter.

User Jay Hardia
by
6.4k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.