Answer:
The pipe is open ended and the length of pipe is 3.4 m.
Step-by-step explanation:
For identification of the type of pipe checking the successive frequencies in both the open pipe and closed pipe as below
Equation for nth frequency for open end pipe is given as

For (n+1)th value the frequency is

Taking a ratio of both equation and solving for n such that the value of n is a whole number

So n is a whole number this means that the pipe is open ended.
For confirmation the nth frequency for a closed ended pipe is given as

For (n+1)th value the frequency is

Taking a ratio of both equation and solving for n such that the value of n is a whole number

As n is not a whole number so this is further confirmed that the pipe is open ended.
Now from the equation of, with n=6, v=340 m/s and f=300 Hz

The value of length is 3.4m.