83.9k views
3 votes
A uniform horizontal electric field of 1.8 × 105 N/C causes a ball that is suspended from a light string to hang at an angle of 23° from the vertical. If the mass of the ball is 5.0 grams, what is the magnitude of its charge?

1 Answer

1 vote

Answer:


1.15669* 10^(-7)\ C

Step-by-step explanation:


\theta = Angle with which the electric field is hung = 23°

m = Mass of ball = 5 g

E = Electric field =
1.8* 10^5\ N/C

T = Tension

q = Charge

We have the equations


Tcos\theta=mg


Tsin\theta=qE

Dividing the equations


tan\theta=(mg)/(qE)\\\Rightarrow q=(mgtan\theta)/(E)\\\Rightarrow q=(5* 10^(-3)* 9.81* tan23)/(1.8* 10^5)\\\Rightarrow q=1.15669* 10^(-7)\ C

The magnitude of the charge is
1.15669* 10^(-7)\ C

User Wesley Franks
by
7.0k points