55.4k views
5 votes
If the total surface area of a cube is 302.46ft2 what best describes the length of the side of the cube?​

User Jkidv
by
7.4k points

1 Answer

1 vote

Answer:

7.1ft

Explanation:

The formula for calculating the total surface area of a cube is 2(L²+L²+L²)

=2(3L²)

= 6L²

Where L is the length of the cube

If the total surface area of a cube is 302.46ft², then

302.46 = 6L²

L² = 302.46/6

L² = 50.41

L =√50.41

L = 7.1ft

The length of the side of the cube is 7.1ft

User Adamjansch
by
7.8k points